zajęcia grupowe z niderlandzkiego

Czy lepiej wybrać kurs indywidualny czy grupowy?

Fajnie, że chcesz się nauczyć języka obcego. Wydaje się, że najważniejsza decyzja została podjęta, ale właśnie teraz czeka Ciebie jeszcze wybór konkretnej drogi. Czym różni się kurs indywidualny (jeden lektor ↔ jeden kursant) od grupowego (jeden lektor ↔ kilka osób). Na pierwszy rzut oka ceną. I rzeczywiście w większości przypadków tak właśnie jest. Kurs indywidualny jest zazwyczaj droższy, ale:

  • jest skrojony na miarę, to znaczy zajęcia układasz wedle własnego harmonogramu działania (w oparciu o godziny pracy czy pozostałych zajęć) czy własnego zegara biologicznego (większość kursów grupowych odbywa się wieczorami, dla rannych ptaszków to czas najmniej efektywny w ciągu dnia)
  • jest tylko dla Ciebie, lektor dobiera materiały pod kątem Twoich zainteresowań (a raczej jeśli to jest dobry lektor) lub celu, w jakim uczysz się danego języka
  • nie musisz słuchać błędów innych kursantów
  • ani ich „wynurzeń”

Różni się także tym, że podczas zajęć indywidualnych lektor jest skupiony tylko na Tobie i Twoich postępach.

Kurs grupowy, oprócz tego, że jest tańszy, jest także fajny, bo:

  • nieoczekiwanie możesz stwierdzić, że sympatyczna grupa i dobrze przygotowany lektor może Ci pomóc odkryć w sobie pokłady energii i moc uczenia się w czasie, który uznawałeś za nieproduktywny (gdy wieczorem, po pracy na nic nie masz już sił)
  • może okazać się, że nauka języka jest odprężająca, skierowuje myśli na inną kulturę, sposób postrzegania świata i stanowi odpoczynek (he-he – to raczej rzadki przypadek)
  • możesz spotkać ciekawych ludzi, bo tylko tacy chcą umieć mówić w innych językach (takie przekonanie pomaga mi czasem jako lektorowi)
  • mówienie to jedna z umiejętności społecznych człowieka – rozmawiamy codziennie z różnymi osobami o różnych temperamentach i właśnie w grupie znajduje to odzwierciedlenie
  • rzadko kto potrafi skupić się przez dłuższy czas. Praca w grupie daje czasem możliwość wyłączenia się na chwilę

I last but not least: kurs grupowy ma zazwyczaj bardziej sztywny harmonogram, odbywa się w tempie zaplanowanym od początku i narzuca wszystkim kursantom utrzymywanie tego tempa. Zajęcia w ramach kursu indywidualnego można czasem odwołać (z poszanowaniem czasu pracy lektora, zachowując termin kancelacji) lub przełożyć, a wtedy tempo „sypie się”.

Choć lista przemawiająca za kursem indywidualnym jest pozornie krótsza, to i tak każdy musi sam rozważyć wszystkie za i przeciw. Tak naprawdę zależy to tylko i wyłącznie od nastawienia samego zainteresowanego.

Ale jeśli udało Ci się dobrnąć do końca – mam nadzieję, że pomogłam.